Haber Detayı
27 Ağustos 2015 - Perşembe 23:16 Bu haber 669 kez okundu
 
Büyük Menderes Kirliliği ile ilgili Basın Açıklaması
YEREL Haberi


T.C.

AYDIN VALİLİĞİ

İL BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

            

                                                                                               27 Ağustos 2015

 

Büyük Menderes Kirliliği ile ilgili Basın Açıklaması

Ülkemizin en önemli ve Ege Bölgesinin en uzun akarsularından biri olan B. Menderes Nehrinin yaklaşık 2/3'si Aydın sınırları içerisinden geçmektedir. Büyük Menderes Nehri, Afyon ili kireçtaşı yataklarındaki kaynak sularının, daha sonra havzada diğer yan dere ve çaylarla birleşmesi ile oluşmakta ve üst havzada bulunan İllerden ( Denizli, Uşak, Afyon) kaynaklanan kirliliği taşıyarak, İlimize ulaşmaktadır.

645 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile açık deniz haricindeki bütün yüzeysel suların izlenmesi ( Büyük Menderes Nehri vb. dere, çay), kalitesinin belirlenmesi (numune alınması), ötrofıkasyon tespiti ile çevresel kalitesindeki olumsuzlukların tespitine yönelik tüm iş ve işlemler Orman ve Su İşleri Bakanlığı (DSİ 21.Bölge Müdürlüğü) yetki ve sorumluluğundadır.

Bunun yanında, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’de, dolaylı veya direkt olarak nehre yapılan deşarj noktalarından, arıtılmış veya arıtılmamış atıksulardan alınan numunelerle atık su oluşturan faaliyetlerin izlenmesi, ilgili Yönetmeliğe aykırı durumların tespitinde gerekli idari yaptırım uygulaması gerçekleştirmektedir. 2872 Sayılı Çevre Kanunu ve bu Kanuna bağlı Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde, evsel veya endüstriyel kaynaklı atıksu üreten faaliyetler denetlenmekte, arıtma tesisi kurma yükümlülüğü bulunan gerçek veya tüzel kişilere arıtma tesislerini kurmaları sağlatılmaktadır. Yönetmeliğe göre verimli çalışan atıksu arıtma tesislerinin alıcı ortamlara deşarjına ilişkin Çevre İzni verilmektedir.

Büyükşehirimiz ilçeleri ve merkezimizin tüm atıksuları, bazı yerlerde arıtılarak bazı yerlerde de arıtılmadan doğrudan veya yan dereler yoluyla Büyük Menderes Nehrine bırakılmaktadır. 6360 sayılı Büyükşehir Belediyeleri ile ilgili Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte ilimizde yer alan tüm belde ve belediyelere ait alt yapıların sorumluluğu Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na (ASKİ Genel Müdürlüğü) devrolmuştur. İlimizdeki Atıksu ile ilgili tüm sorumluluk Aydın Büyükşehir Belediyesine aittir.

İlimiz, ağır sanayiden çok tarım ve tarıma dayalı sanayinin geliştiği bir ildir. Organize sanayi bölgelerimiz dışında münferit olarak faaliyet gösteren kirletici vasfı yüksek olan sanayi tesislerimizin arıtma tesisi mevcuttur.

İlimizde faaliyet gösteren jeotermal santralleri faaliyetleri sonucu açığa çıkan jeotermal akışkanı reenjeksiyon yöntemi ile bertaraf etmektedirler. Ancak; arama ve sondaj faaliyetleri esnasında, reenjeksiyonun mümkün olmaması nedeniyle; ilgili işletmelerden konunun bilimsel olarak ispatlanması istenilmekte; alıcı ortama deşarjın söz konusu olması durumunda; deşarj standartlarının belirlenmesi için, jeotermal suyun jeokimyasal analiz raporu, alıcı ortamın su kalitesi ve debisi gibi bilgilerin ilgili Bakanlığa sunulmak üzere, Valiliğe (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü)  iletilmesi ve belirlenecek deşarj standartlarına uyulması gerektiği bildirilmektedir. Faaliyetleri sırasında daha önce ÇED süreçlerinde vermiş oldukları taahhütlere uymayan işletmelere gerekli idari ve mali yaptırım kararları uygulanmaktadır.

DSİ. 21. Bölge Müdürlüğünün yapmış oldukları örneklemeler sonucunda 2012-2014 yıllarına ait veri ortalamalarına göre; Büyük Menderes Nehrinin Aydın sınırlarına girmiş olduğu (Denizli Sarayköy Köprüsü üzerinde) noktadaki analiz değerlerinde nehir suyu daha kirli,  denize döküldüğü noktadaki ölçümlerde ise nehir suyu parametreleri daha temiz çıkmaktadır.

Büyük Menderes Nehri, Kuyucak ilçemizden itibaren İnorganik ve organik parametreler bazında 3. Sınıf iyileşme göstermekte ve II. Sınıf su kalitesine yükselmektedir. (Nehre bağlı yan dere ve çayların etkisiyle kirlilik yükünün seyreldiği görülmekte). Ancak nitrit parametresi özelliğini korumaktadır.

Ayrıca, Büyük Menderes Nehrindeki kirliliğin Havza bazında değerlendirilmesi gerektiğinden, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğünce TÜBİTAK'a Büyük Menderes Havzası Havza Koruma Eylem Planı hazırlatılmış, bu Havza Koruma Eylem Planı doğrultusunda Nehir Yönetim Planları oluşturulmuştur. Hazırlanan Havza Koruma Eylem Planı ve Nehir Yönetim Planları dahilinde veri toplama ve değerlendirme çalışmaları devam etmektedir. Söz konusu çalışmalar projelendirilip uygulamaya geçirilecektir.

Havza yönetimi gereği Bölge Valileri bir araya gelmekte ve uygulamalar takip edilmektedir. Uygulamalar doğrultusunda Büyük Menderes Nehri kirliliğinde kalıcı iyileşmeler yaşanması için gerekli çalışmalar kesintisiz devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

                                                              Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

Kaynak: Editör: Ertan Çetiner
 
Etiketler: ,
Haber Videosu
Yorumlar
Nazilli Ticaret Odası Faliyetleri

Bizim Gazete
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv